Boyabat Hastanesi Kantin İhalesinde “Fesat Karıştırma” İddiası

Sinop’ta yaşayan Melek Kargınoğlu, Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi için kantin ihalesine girdiğini, ancak evraklarının tam olmasına rağmen ”evrak eksikliği” gerekçesiyle ihalenin kendisine verilmediğini iddia etti. Aynı sorunu eşinin de yaşadığını belirten Hürriyetçi Sağlık-Sen Genel Sekreteri Hüseyin Ulusoy, “Kaç kere oradaki satın almada ihale komisyon üyelerine eksik evrakımız var mı diye sordum. ‘Hiçbir eksik evrakın yok’ dediler. Tamamen birilerine peşkeş çektiler” ifadelerini kullandı. Sinop İl Sağlık Müdürlüğü ise konuya ilişkin açıklamada bulunmak istemedi.

Hürriyetçi Sağlık-Sen Genel Sekreteri Hüseyin Ulusoy, eşinin ve 7 kişinin daha girdiği Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi kantin ihalesi için 4 kişinin eksik evrak gerekçesiyle ihaleden elendiği diğer 4 kişinin ise ihalede kaldığını iddia etti. Sinop İl Sağlık Müdürlüğü’nden konuya ilişkin bilgi almak istendiğinde, konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmayacağı belirtildi.

“BÖYLE BİR SAHTEKARLIK OLMAZ”

Hürriyetçi Sağlık-Sen Genel Sekreteri Hüseyin Ulusoy, şunları söyledi:

“Eşim Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi kantin ihalesine girdi. İlanı metnini 500 TL karşılığında aldı ve ilan metninde istenilen evrakları hazırlayarak ihale komisyonuna sundu. İhale komisyonuna alındılar ve bende kendisiyle birlikte ihale odasına girdim. Orada evrakların eksik veya tamamlanmış olduğu incelemeye geçildi. İnceleme esnasında 8 kişiden 4 kişinin evrakının eksik olduğu ve 4 kişinin ihaleye katılmayacağı söylendi. Ben de eşimle birlikte itiraz ettim. İhale metninde olmayan evrakı neden istediklerini sordum. Bunun ‘ihaleye fesat karıştırmak olduğunu’ söyledim. Kendileri ‘teknik şartnamede olduğunu’ söylediler. Ben de teknik şartnamede olabileceğini ve ihaleyi kazanan kişinin daha sonra ilgili kuruma evraklarını verebileceğini söyledim. Onları hem ihale kurum başkanlığına hem de Sinop valiliğine şikayet edeceğimi söyledim. ‘Nereye edersen et’ dediler. Burada bir arkadaşımızın teklif mektupları okundu yıllık 750 bin lira verdi. Şu anda ihaleyi alan adam 600 bin liraya aldı. Yani devleti yılda 150 bin lira zarara uğrattılar. 3 yıllık bu ihale. Devlet resmen 3 yılda 450 bin lira zarara uğratıldı. Böyle bir olay, böyle bir sahtekarlık olamaz.

“ŞEFFAFLIĞA ÖZEN GÖSTERİLMESİ LAZIM”

Kaç kere oradaki satın almada ihale komisyon üyelerine eksik evrakımız var mı diye sordum. ‘Hiçbir eksik evrakın yok’ dediler. Tamamen birilerine peşkeş çektiler. Hükümetimize, valiliğimize ve ihale kurum başkanlığına sesleniyorum. Bu ihalenin derhal iptal edilmesini istiyorum. Devletimizin 450 bin lira zararı mevcut bu işten. Bu zararı nasıl tanzim edecekler? Kimden tanzim edecekler? Orada bulunan 3 kişiden nasıl alacaklar bu parayı? Devletimiz resmen Boyabat Devlet Hastanesi kantin ihalesinden 450 bin lira dolandırılmıştır. Bu haksız uygulamanın bir an önce ortadan kalkması için ben yetkili mercilere şikayetlerimi yapacağım. Bir tanesini yaptım. Lütfen rica ediyorum, kamuda artık şeffaflığa özen gösterin. Ülkemiz bu şekilde battı zaten. Bu ihaleler yüzünden battı. Yeter artık. Bu ihale yolsuzluklarının önüne geçin. Basit bir tane evrak yüzünden insanlar bir sürü çile çektiler. Eşimin girmiş olduğu ihale tamamen yolsuzluğa bulaşmıştır. 50 sayfalık teknik şartnameyi ‘niye okumadınız’ diyerek ve ilan metnine koymayarak tamamen kamuyu zarara uğratmışlardır.”

“EVRAKLARIMIN EKSİK OLDUĞU SÖYLENDİ”

İhaleye giren Melek Kargınoğlu ise, “Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi kantininin ihalesi için gerekli evraklarımı tamamladım. İhale sürecinde ihaleye girdiğimiz yerde bana evraklarımın eksik olduğunu söylediler. İstenilen evraklar dışındaki evrak eksikliğini söylediler bana. Ben ihaleyle ilgili doküman aldığım zaman içinden özellikle eksik evrak çıktı. Ben onu son anda temin ettim. Diğer ihaleye katılan arkadaşa da verilmemiş. Ayrıca en yüksek teklifi ben verdim. 750 bin TL teklif verdim ama ihale 600 bine gitti. Bu da devletimize 3 yılda 450 bin lira zarar demektir. İhalede usulsüzlük var. Gerekli şikayetimi dilekçemde yazdım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir